Toronto Ramazan Cadiri

Toronto da kurulan Ramazan Sokağında İstanbul Ramazanları yaşanıyor. Medyanın da referans gösterdiği etkinliklerde her akşam yerli ve yabancı yüzlerce insan aynı sofrada iftar sevincini yaşıyor. Kanada Anadolu Kültürleri Federasyonu bünyesindeki Dicle İslâm Vakfı tarafından bu yıl üçüncüsü kurulan Toronto Ramazan Sokağında 30 gün 30 farklı etkinlik düzenleniyor. Sahur programlarının da yapıldığı Çadıra kanadalı yerlilerin ilgisi ise oldukça yüksek.

Ramazan etkinlikleri Kanada basınında da geniş yankı buluyor. Ülkenin en yüksek trajlı gazetesi Toronto Star, Özgür ve Esma Polat isimli bir Türk çiftinin evine misafir olarak sahur atmosferini genis yer verdi.

Michelle Henry ayrıca Toronto’daki Türk okulu bahçesinde kurulan Ramazan Sokağındaki İftar Çadırını da referans gösterdi.

Toronto Ramazan Etkinlikleri Koordinatörü Mehmet Gül, çadırda sadece Anadolu Türklerinin değil,Türk Cumhuriyetleri, Balkan, Afrika ve yerli toplulukların da iftar programı düzenleyerek farklı kültürlerin aynı sofrada biraraya geldiklerini belirtti.

İstanbul’daki Nostaljik bir Sokağı anımsatan alanda çayhane, Nasreddin Hoca çocuk parkı, teravih, hatim, sahur ve sahne gösterileriyle Toronto’da Ramazan’ın şenlik havası içinde yaşandığına dikkat çeken Gül, “Amacımız, gurbette olan insanlarımıza İstanbul kadar güzel bir Ramazan yaşatmak ve Kanada’yı Ramazan’ın güzellikleriyle tanıştırmak” dedi. Toronto Ramazan Cadiri ‘ndan fotograflar